• Projekt a cena René – Anasoft litera gymnazistov 2023

          • Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

            ​​​

            Aké knihy budeme čítať v 7. ročníku projektu?

            • Fedorová, Katarína: Vyššia moc. (Autorka sa zamerala na charakterový profil ženy – matky, sledovať môžeme boj so slovenskými úradmi, demenciu starých ľudí, problémy zdravotne postihnutých i náboženský fanatizmus. Ak novelu prečítate, uvidíte obraz slovenskej spoločnosti, politiky a zdravotníctva. Fedorová úprimne opísala problémy, s ktorými sa na Slovensku stretávajú rodiny s deťmi s rôznymi postihnutiami.)

             

            • Grusková, Anna: Tichý pobyt. (Reportážne rozprávanie o živote literárnej vedkyne a demokratky Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej. Po vypuknutí Slovenského národného povstania na jeseň roku 1944 sa spolu  Edmundom Gwerkom angažovali v odboji. Alžbetu 9. novembra 1944 zatklo gestapo. Neskôr bola zavraždená a pochovaná v masovom hrobe v Kremničke pri Banskej Bystrici.)

             

            • Hudec, Marek: Uzol. Vojnový príbeh Nových Zámkov. (Dokumentárna kniha. Vojnový príbeh Nových Zámkov, ktoré počas druhej svetovej vojny neboli súčasťou slovenského územia a zasiahli ho tri výrazné letecké útoky).

             

            • Martinčok, Dušo: Niekto sa nájde. (10 väčšinou autobiografických poviedok o obyvateľoch jednej bytovky v Bratislave a chlapcovi Oliverovi, ktorý tu vyrastá. Autor píše o queer ľuďoch aj o senioroch, vyštudoval právo a niekoľko rokov sa venoval právnemu prekladu na Súdnom dvore Európskej Únie v Luxemburgu, ako právnik-lingvista. V Luxembursku uzavrel najprv registrované partnerstvo, neskôr manželstvo so svojím partnerom.)

             

            • Taragel, Dušan: Mafiánske balady. (Brilantne opísané 90. roky s existenciou slovenskej mafie, zločinmi, stupídnosťou moci a bohatstva. Oceníte autorov rozprávačský talent, napätie a spoznáte siláctvo, nedostatočnú mieru sebareflexie, naivitu, chamtivosť, bezohľadnosť, manipulatívnosť...).

             

            Genéza projektu

            Anasoft litera je slovenská literárna cena  udeľovaná raz ročne za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo, ktoré bolo knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku. Osobitosťou ocenenia je každý rok iná profesionálna porota, ktorá texty nominuje a hodnotí a tiež variant ceny: študentská cena René – Anasoft litera gymnazistov udeľovaná od roku 2017. O laureátovi ceny René rozhodujú študenti zapojených stredných škôl, ktorí vybrané knihy interpretujú, o textoch diskutujú počas vyučovania i medzi školami vo finále, zúčastňujú sa osobných alebo online stretnutí s autormi.

            Cenu René – Anasoft litera gymnazistov si prvýkrát prevzala v decembri roku 2017 Ivana Gibová za knihu Barbora, boch & katarzia, v roku 2018 Daniel Majling za knihu Ruzká klazika, v roku 2019 Václav Kostelanski za knihu Virtuóz, v roku 2020 Alena Sabuchová za román Šeptuchy a v roku 2021 Barbora Hrínová za debutovú zbierku poviedok Jednorožce.

             

            Zaujímavý vzdelávací, motivačný a popularizačný projekt

            Literárne informačné centrum, sponzor softvérová firma Anasoft naštartovali v roku 2017 projekt, ktorý motivuje študentov, aby čítali, sledovali aktuálny vývoj v slovenskej literatúre, učili sa interpretačne pracovať s novými štylistickými a kompozičnými postupmi.

            Porota posledné roky zvolila trend nominovať pre študentov edukačné texty: problém viny, demýtizácia, odkrývanie pravdy, opakovanie sa histórie. Pripomeňme si prózy  Mariany Čengel Solčanskej: Proces s mŕtvym (vina kňaza a prezidenta Tisa), jej román Jánošík, Marek Vadas: Šesť cudzincov a tematizovaný protirómsky pogrom v malej obci Pobedim na JZ Slovensku v roku 1928. Denisa Fulmeková a román Doktor Mráz so základnou dejovou líniou príbehu rodiny právnika židovského pôvodu a jeho katolíckej manželky a dcéry z fiktívneho slovenského mestečka Himberany. Druhým trendom je zamerať študentov na morálne témy slovenskej spoločnosti a politiky: 90. roky,  alúzie na známe kauzy spoločnosti posledných desiatich rokov, sloboda a determinácia našich rozhodnutí. Treťou líniou je experiment tematický i štylistický: sexualita, online priestor, inakosť, generačné a rodinné problémy: kontroverzné texty - Jana Micenková: Krv je len voda a Nicol Hochholczerovej: Táto izba sa nedá zjesť.

            Do projektu sa môžete zapojiť prečítaním kníh (najlepšie všetkých). Čítame, diskutujeme a hlasujeme, vyberáme najlepšiu knihu, s autorom ktorej sa stretneme v októbri/novembri. Knihy si môžete požičať u vyučujúcich slovenského jazyka. Tešíme sa na vaše interpretácie a recenzie!

            Do projektu sa naše gymnázium zapojí už šiesty raz. Pripomeňme si, že počas predchádzajúcich ročníkov diskutovali naši študenti priamo so spisovateľmi Janou Juráňovou, Marianou Čengel Solčanskou, Václavom Kostelanskim, Richardom Pupalom, Zuzanou Šmatlákovou. Vy rozhodnete o tom, koho privítame v tomto školskom roku!

            Vaše vyučujúce slovenského jazyka a literatúry

          • Veľká historická pátračka 2023

          • Autor: Mgr. Anna Zburinová

            Dňa 28. 6. 2023 sa v tanečnej sále Domu kultúry v Senici uskutočnilo slávnostné

            vyhodnotenie vedomostnej súťaže s názvom „Veľká historická pátračka 2023“.


            V kategórii stredné školy zvíťazil náš študent septimy Jakub Fischer.

            Jeho úlohou bolo „ vypátrať“ osem osobností z histórie mesta Senica a dve historicky významné udalosti, ktorých výročia si v roku 2023 pripomíname a spracovať ich do peknej obrázkovej formy v 10 minútovej MS PowerPoint prezentácii. Mohol využiť rôzne zdroje: internet, knižnicu, Múzeum Senica, Záhorské osvetové stredisko...

            Súčasťou programu bolo ocenenie víťazných prác a takisto verejné prezentovanie výsledkov svojho pátrania.

            Cieľom tohto podujatia bolo pútavou formou zamerať pozornosť mládeže na históriu mesta Senica.  Myslím, že sa to organizátorom- ZOS, Múzeu Senica a Mestu Senica naozaj podarilo.

          • Pozdrav z Majstrovstiev Európy v Maribore

          • 5 gympláčok srdečne pozdravuje z Majstrovstiev Európy v mažoretkovom športe v Maribore. Stali 2.vicemajstrami Európy. Aneta Machatová, Simona Tršková, Eliška Tršková, Klára Kučerová, Alexandra Fábikova.

            Srdečne blahoželáme. :)

             

          • SENGYM pomáha v regióne :-)

          • ​​​​​​Autor: Katarína Poláková, Sexta

            Aj tento rok sa na škole Gymnázium Ladislava Novomeského konali veľkonočné trhy. Peniaze, ktoré sa vyzbierali na tejto akcii, sme tento rok darovali zdravotne znevýhodneným ľudom a dôchodcom vo forme spoločenských hier. Pri hrách sa zabavili nielen dôchodci a zdravotne znevýhodnení, ale aj študenti. Vďaka pomoci sociálnej pracovníčky, Alenky Ligasovej, sa nám podarilo spojiť či už s Červeným krížom alebo Domovom dôchodcov v Senici. Radi by sme z tejto akcie spravili tradíciu a naďalej čarovali úsmevy na tvárach. 

          • Bezpečne a hravo v online svete

          •       V tomto školskom roku sa naša  škola zapojila do grantového programu Bez nástrah online Nadácie Orange a náš projekt bol podporený. Dokonca bol projekt našej školy Bezpečne a hravo v online svete medzi tými, ktoré hodnotiacu komisiu zaujali najviac. Finančné prostriedky z projektu boli použité na nákup notebooku, farebnej atramentovej tlačiarne, 3D tlačiarne a filamentov, kancelárskych a kreatívnych potrieb.

                  Naši študenti sa vďaka projektu "Bezpečne a hravo v online svete" v zvýšenej miere venovali bezpečnosti na Internete. Vytvorili výukové plagáty a výukové videá. Navrhli a vytvorili spoločenskú hru Bezpečne a hravo v online svete. Hru preložili do anglického a nemeckého jazyka. Na projekte spolupracovali študenti viacerých ročníkov od sekundy po tretí ročník štvorročného gymnázia. Zdokonalili sa aj pri tvorbe 3D grafiky, 3D tlači, tvorbe dizajnov otázok v Canve, tvorbe plagátov a v rôznych aplikáciách na tvorbu videí. Pri ich tvorbe využili aj umelú inteligenciu.

                Spoločenskú hru budeme používať na hodinách informatiky, etickej výchovy, pri konverzácii v anglickom a nemeckom jazyku.

          • Sekunda v škole v prírode

          • ​​​​​​​Autori: kolektív sekundy

                           Týždeň od 19. do 23. júna sme strávili v Škole v prírode v Tesároch pri Topoľčanoch. Dvojhodinovú cestu sme absolvovali v minibuse, do ktorého sme sa s batožinou ledva zmestili. Po krátkom odpočinku sme sa vybrali preskúmať okolie. Trochu sme sa báli, že si prinesieme neželaného hosťa – kliešťa, ale našťastie sa to nestalo.

                           Nasledujúcimi dňami nás sprevádzalo zážitkové vyučovanie, ktoré sme si sami pripravili. Najviac sa nám páčila pátracia biológia a dejepisný AZ kvíz. Popoludní sme hrávali loptové hry od futbalu po plážový volejbal. Vo štvrtok sme sa v horúčave schladili zábavou v bazéne.

                           V piatok sme sa rozlúčili so skvelým areálom a plní zážitkov sme sa pobrali domov. Tento raz bol šofér autobusu pripravený a pre istotu mal aj prívesný vozík na kufre. Cestou domov sme sa mali zastaviť na obed v McDonalde, ale zistili sme, že v Piešťanoch žiaden nie je a museli sme sa uspokojiť s jedlom z Tesca. Príjemné bolo aj zistenie, že päť dní bez mobilu sa dá v pohode prežiť.

          • MLADÍ ZÁCHRANÁRI OPÄŤ V AKCII

          • Autor: Mgr. Lenka Krištofíková

            Tretí ročník súťaže "Mladý záchranár trnavskej župy" sa jednoznačne nemohol zaobísť bez našej účasti :) Naše družstvo v zložení Filip Filípek, Tomáš Šajánek, Karolína Šimková a Alex Mihalovič (2.B a 2.C) výborne zvládali jednotlivé praktické úlohy - zachraňovali a ošetrovali zranených pri autonehode, lúpeži či oslave a otestovali si aj teoretické vedomosti z oblasti prvej pomoci. V silnej konkurencii 22 družstiev z celého trnavského kraja získali naši žiaci 4. miesto!

            Celému tímu gratulujeme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy!

            Za odbornú a morálnu pomoc pri príprave tímu ďakujeme Paťovi Babicovi zo 4.A.

             

            https://trnava-vuc.sk/zupa-zorganizovala-podujatie-mlady.../

          • Zážitkové vyučovanie na ruštine

          • Autor: Mgr. Marta Horňáčková

            Trieda sexta sa s témou Где мы пообедаем ? „ pohrala „ naozaj výborne.

            Najprv sme sa oboznamovali so slovnou zásobou na tému Jedlo, až sme prešli k receptom. Každý si vybral ten svoj obľúbený, spracoval ho v ruskom jazyku a potom priniesol všetkým ochutnať, ako sa mu praktická práca vydarila. A zaslúžia si veľkú pochvalu. Aj sme sa niečo naučili, aj sme si pochutili.

          • 2.B v Terchovej🌳

          • Autor: Aneta Andelková, II.B

            Dňa 11.6. 2023 sme sa vybrali na trojdňový výlet na Terchovú a do Žiliny. Ráno sme spolu nasadli na vlak a užívali si cestu. Okolo obeda sme dorazili do Žiliny kde sme až do večera preskúmavali mesto. Na druhý deň sme sa autobusom vybrali do Jánošíkových dier kde sme si dali menší okruh a večer sme opäť vyrazili do mesta. Na tretí a posledný deň sme si prezreli hrad Budatín a rozlúčili sme sa so Žilinou. Potom už nás čakala len dlhá cesta domov, ktorú sme zvládli na jednotku.

          • Geografická exkurzia

          • Autor: Mgr. Ľubomír Staňo

            Študenti druhých a tretích ročníkov sa zúčastnili geografickej exkurzie do Brna a Moravského krasu. V Brne navštívili expozíciu „Motýlí dom – Papilonia“, kde sa kontaktnou formou zoznámili s krásou viacerých druhov tropických motýľov. V Moravskom krase ich čakala prehliadka jednej z najkrajších jaskýň v Českej republike – Punkevní, ktorá je prepojená s dnom známej priepasti Macocha. Prehliadka mala dve časti – suchú, v ktorej žiaci videli rôzne formy krasového georeliéfu a unikátnu mokrú, v ktorej využili približne polhodinovú plavbu člnmi podzemnými priestormi po riečke Punkva. Exkurzia bola zakončená pohľadom z okraja priepasti Macocha na jej dno (prevýšenie 138 metrov), kam sa presunuli lanovkou.

          • Úspešné finále súťaže Čo vieš o hviezdach

          • Autor: RNDr. Svetozár Štefeček

            Ako sme už informovali v závere apríla, naši študenti vzorne reprezentovali školu v krajskom kole vedomostnej súťaže Čo vieš o hviezdach. Za necelé dva mesiace sa naša bilancia ešte zlepšila - Marek Baňárek (1. B) sa zúčastnil dvoch celoštátnych finále a počínal si naozaj veľmi dobre.

            V dňoch 16. - 17. mája sa v priestoroch Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove konala Astronomická olympiáda. Po domácom kole sa Marek stal úspešným riešiteľom aj vo finále a svojím výkonom zatienil i viacerých starších stredoškolákov.

            Úplne suverénne si však náš mladý astronóm viedol v celoštátnom kole ČVOH v Prešove vo štvrtok 15. júna 2023. So ziskom 91 bodov z celkového počtu 105 a náskokom 12 bodov obsadil prvú priečku.

            Marekovi srdečne gratulujeme a veríme, že bude inšpiráciou aj pre ďalších milovníkov tejto krásnej prírodnej vedy!

             

          • Triedny výlet, exkurzia UMK

          • Autor: Mgr. Hana Odokienko Fodorová, PhD.

            8. júna 2023 si triedy 1. B a 1. C užili svoj koncoročný triedny výlet v Bratislave. Spojili sme príjemné s užitočným. Doobedie sme venovali akčnej činnosti v priestoroch starej továrne, kde si študenti zahrali laser tag a paintball, v adrenalínovej aréne si potrénovali svoje pohybové aj strategické zručnosti. Po krátkom obede v nákupnom centre sme sa presunuli po nábreží Dunaja do novootvorenej zrekonštruovanej budovy Slovenskej národnej galérie. Tu sme mali možnosť vidieť aktuálnu expozíciu - Prológ. 12 farieb reality - venovanú fúzii  starého a súčasného umenia. Veľkorysé inštalácie nás previedli obrovskými výstavnými priestormi, ktoré ešte len čakajú na svoje stále expozície. Prváci si trochu zapózovali medzi exponátmi a mali možnosť  vychutnať si výhľady z lodžií obnovenej časti SNG. 

          • Literárno-dejepisná exkurzia

          • Autor: PaedDr. Žaneta Pikartová

            Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre a Múzeum Gerulata Rusovce

            Piatok 9. júna sme si so sekundou, terciou i kvartou zopakovali alebo upevnili tému život a aktivity Ľudovíta Štúra, keď sme absolvovali lektorský výklad v Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre. Múzeum je zdrojom veľmi zaujímavých informácií, ak ich dokážete vnímať z prednášky, inštalovaných panelov i artefaktov. Dobovú atmosféru dotvárajú obývacie miestnosti s nábytkom z tohto obdobia a obrazy zo života Štúra.

            Naši študenti počúvali so zaujatím napríklad informácie o nehonorovaní jeho práce na bratislavskom lýceu – vyučovanie na lýceu i práca v Spoločnosti česko-slovenskej neboli platené. Skromný plat dostával profesor Palkovič, Štúrovým príjmom bolo súkromné vyučovanie. Štúr rád jazdil na koni, chodieval do prírody, na koncerty, bály i divadelné predstavenia. Skúmali sme dva portréty Márie Pospíšilovej, do ktorej sa Štúr zaľúbil. Nie celkom vydarený vytvoril maliar Jozef Klemens ako svadobný dar. Zaľúbený pár Mária a Ľudovít údajne uvažoval o svadbe, čo potvrdzuje symbolika obrazu: venček z nezábudiek a obrúčka na hrudi s pramienkom vlasov. Pri prehliadke sme získali množstvo informácií:  údaje o počte 6000 dobrovoľníkov, ktorí sa schádzali na Myjave. Ako Slovensko žilo povstaním najmä v roku 1848. Keď sa v decembri 1848 na niekoľko dní stala centrom vojska Čadca, vodcov SNR tu ubytoval na svojej fare katolícky farár František Daniš. Ľudovít si bol veľmi blízky so starším bratom Karolom, konzultoval s ním svoju politickú činnosť. A Modra pre Štúra nebola od roku 1851 takým konečným miestom v zmysle zavŕšenia aktivít. Aj tu sa Štúr venoval vedeckej a literárnej činnosti, spolu s Kalinčiakom usiloval o to, aby sa modranské gymnázium stalo vyššou strednou školou s vyučovacím jazykom slovenským.

            Keď si skupinka odvážnejších vyriešila aj interaktívny kvíz, presunuli sme sa do Múzea Gerulata Rusovce. V dnešnej mestskej časti Bratislavy v Rusovciach bol vybudovaný rímsky vojenský tábor pomocných zborov rímskych légií v systéme Limes Romanus. Bol postavený v 2. storočí ako súčasť rímskej provincie Panónia. Zložkou Gerulaty (názov Rimania zrejme prevzali od keltského obyvateľstva) okrem starorímskeho vojenského tábora boli aj strážne veže, villy, pohrebiská. Najstarší tábor pravdepodobne  pochádzal z obdobia Flaviovcov. Múzeum je koncipované ako lapidárium i zbierka predmetov z tohto obdobia: časti pancierov, nožov, prakové gule, kopije, spony, ale aj bronzové kružidlo, kahance, lyžičky, pinzety, strieborné denáre, keramika, tehly. Aj v týchto priestoroch sme exkurziu ukončili interaktívne – virtuálne sme sa pohybovali v tábore Gerulata a simulovali sme život rímskeho legionára. Pripomenuli sme si, že Gerulata Rusovce je spolu s kastelom v Iži zapísaná ako slovenské číslo 8 v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

          • Biologická olympiáda

          • Autor: Mgr. Elena Grečná

            Po minuloročnom víťazstve v krajskom kole Biologickej olympiády v kategórii B sa nám i tento školský rok  podarilo zaradiť medzi najlepších študentov biológie  1. a 2. ročníka stredných škôl v Trnavskom kraji. Zaslúžil sa o to Roderik Provazník, ktorý skončil na 3. mieste. Statočne "bojovala" i Magdaléna Zelenáková, ktorá obsadila 6. miesto  a stala sa rovnako úspešnou riešiteľkou KK BIO.

            Obom študentom sexty srdečne gratulujeme a ďakujeme im za vynaložené úsilie vzorne reprezentovať našu školu.

          • Gympláci v Londýne

          • Autor: Aneta Andelková, 2.B

            Dňa 31.5.2023 sme sa s pani profesorkou Jurigovou lietadlom vybrali objavovať krásy Londýna. Precvičili sme si angličtinu a videli obrovský kus anglickej histórie. S pánom sprievodcom sme sa presúvali metrom či vlakmi a samozrejme nesmela chýbať ani plavba loďou po Temži. Prvý deň sme si pozreli Big Ben, prehliadli sme si centrum mesta, Westminster, videli čínsku štvrť Chinatown a k večeru si trochu nakúpili na Piccadilly Circus, V druhý deň sme sa hneď ráno vypravili do štvrti Greenwich kde sme videli nultý poludník, observatórium, krásny výhľad na Londýn a loď Cutty Sark. Loďou sme sa presunuli do City of London kde sme videli The Monument, Tower of London, katedrálu St. Pauls a zažili aj trochu umenia v Tate Modern. Navečer sme absolvovali jazdu na London Eye kde sme mali Londýn ako na dlani. Na tretí deň sme sa vybrali trošku vzdelávať a navštívili sme múzeá Natural History Museum a Science Museum. Po rozchode na obed sme sa pozreli na voskové figuríny v Madame Tussauds, či si urobili piknik v Regent’s Park a deň sme zakončili nákupmi na Oxford street. V sobotu 3.6. sme šťastlivo doleteli domov do Viedne a sme plní nových zážitkov a spomienok.

          • Olympiáda kritického myslenia

          • Autor: Mgr. Lenka Krištofíková

            Dňa 28.3.2023 prebehlo krajské kolo Olympiády kritického myslenia. Keďže časť testu tvoria otvorené otázky, vyhodnocovanie súťaže trvá dlhšie než zvyčajné kolá online súťaží. Čakanie na výsledky sa oplatilo, pretože v konkurencii 65, resp. 60 súťažiacich v Trnavskom kraji sa našich 5 žiakov umiestnilo nasledovne:

             

            Kategória 1 (1. a 2. roč. SŠ + kvinta a sexta, 65 súťažiacich):

            Pia Luisa Ercolano (Kvinta) - 2. miesto (úspešná riešiteľka)

            Evan Hendricken (2.A) - 10. miesto (úspešný riešiteľ)

            Timotej Kunštek (2.A) - 20. miesto a Simona Veselá (2.B) - 30. miesto

             

            Kategória 2 (3., 4. a 5. roč. SŠ + septima a oktáva, 60 súťažiacich):

            Bibiána Šimonová (4.A) - 35. miesto

             

            Ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a k výsledkom gratulujeme!

          • ,,Bolo to také iné...“

          • Autor: Mgr. Marianna Nahirnyak

            V piatok 19. mája 2023 mali sekundáni netradičné stretnutie s poéziou. Neodohrávalo sa v škole na hodine literatúry, ale v čitárni Záhorskej knižnice. Namiesto čítania žiaci počúvali, a to nie hocikoho, ale samotnú autorku textov – poetku a rozhlasovú redaktorku Miroslavu Ábelovú. Nenútenou formou nám autorka priblížila svoju tvorivú cestu, spôsob vnímania poézie, dôležité momenty z vlastného života, ktoré sme následne mali možnosť počuť odtlačené v jej básňach. Najviac v žiakoch rezonovala myšlienka ,,písať poéziu je vlastne veľká zábava“, je to hra, priestor slobody. Neostalo len pri teórii, mali sme možnosť zahrať sa trošku v dadaistickom duchu na umelcov a výsledkom tejto tvorivej činnosti boli básne. Bez určovania veršovej schémy, bez nutnosti rýmovania, bez nezrozumiteľnosti a čakajúce na dokončenie. So skúsenosťou, že poézia sa dá písať aj inak.

          • Participatívny rozpočet na stredných školách

          • Po vydarených projektoch z minulého roka sa aj tento rok naši študenti snažia získať peniaze na realizáciu svojich nápadov. Projekty majú schválené, a tak v kampani sa o vaše hlasy uchádzajú:

            • "Chill zóna pre štvrtácke triedy" (predkladatelia projektu - Študentská rada) 
            • "Podsedáky do chladných tried" (predkladateľka projektu - B. Ľ. Bačovská, 4.B) 
            • "Sprchuj sa bez hanby" (predkladateľky projektu - Kamila Pecúchová a Daniela Kassayová, 1.A)

            Hlasovanie za vybraný projekt prebehne 25.5.2023 v študentskej miestnosti v čase 8:45-10:30 spôsobom demokratických volieb.